همایش مور حزن انگیزترین آوای باستانی زاگرس + فایل صوتی مور لکی

مورخوانان کوهدشتی در سوگواره "غروب خورشید" همزمان با سالروز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مویه سر دادند تا حزن انگیزترین آوای باستانی زاگرس در سوگ امام عشق طنین‌انداز شود.

در همایش مور که صبح چهارشنبه با عنوان "سوگواره غروب خورشید" و در مجتمع فرهنگی - هنری امید اداره ارشاد کوهدشت برگزار شد، مورخوانان این شهرستان در اندوه سالروز رحلت رهبر کبیر انقلاب مویه سر دادند.

بنابر این گزارش در این سوگواره نوای "چمری" با همراهی دهل و سرنا، سالن را به سکوتی غمگین نشاند تا این بار نوای حزن انگیز "چمریونه" این دو ساز همراه کهن در اندوه رحلت رهبرکبیر انقلاب نواخته شود.

 همایش با سخنرانی اسداله آزادبخت، مجری و کارشناس مراسم پیرامون پیشنیه "مور" و تاثیر این آوای باستانی بر روح آدمی ادامه یافت و این که رد پای مور و هوره را در بومیان برخی کشورهای دنیا می‌توان یافت اما در لرستان این آواهای باستانی از اصالت تاریخی بیشتری برخوردار هستند.

سخنرانی کوتاه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کوهدشت بخش دیگری از این همایش را به خود اختصاص داد. عزت جعفری ضمن تسلیت سالروز رحلت جانگداز امام راحل(ره) گفت: دنیا در برابر عظمت امام خمینی سرتعظیم فرود آورد.

جعفری ادامه داد: با تاثیرپذیری از انقلاب شکوهمند این بزرگمرد بود که کشورهای بسیاری در برابر ظلم حاکمان خود قد علم کردند.

 وی مور را از موسیقی های باستانی عنوان کرد و این که هرگاه دلتنگی و غم بر لرستانی ها به ویژه "لک" ها چیره شود گوشه ای نشسته و آوای مور سرمی دهند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کوهدشت از قدمت مور گفت و این گنجینه را دارای قدمتی چندهزارساله برشمرد که باید به نسل های آینده معرفی شود، آوایی که با سوزناکی تمام در مرگ عزیزان و انسان های بزرگ سر داده می شود.

حشمت اله آزادبخت شعرخوان همایش بود که با قرائت قصیده ای رسم عزاداری مردم لرستان و سردادن آوای مور را در آن به تصویرکشیده بود.

 همایش سوگواره غروب خورشید در ادامه میزبان مورخوانی هنرمندانی بود که یکی یکی روی سن آمدند تا حزن انگیزترین آوای باستانی زاگرس را با تک بیت هایی کهن و غمناک، این بار دراندوه سالروز کوچ بنیان گذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سر دهند.

تک بیت هایی با زبان لکی، سرشار از اندوه از ادبیات شفاهی مردم زاگرس که سینه به سینه به نسل امروز رسیده و سراینده آن ها معلوم نیست. تک بیت هایی با وزن هجایی که همیشه در مرگ عزیزان، ورد زبان مورخوانان زاگرس نشین بوده اند.

رئیس انجمن موسیقی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کوهدشت در حاشیه این همایش به خبرنگار مهر گفت: هدف از برگزاری این همایش بهاء دادن به هنرمندان حوزه مور و هوره و تشویق مورخوان ها به گام برداشتن در راستای آرمان های امام راحل و انقلاب بود.

 علی یوسفی ادامه داد: کوهدشت در زمینه مور و هوره هنرمندان ارزشمندی دارد که این همایش ها موجب تقویت آنهاست.

یوسفی تصریح کرد‌: همه باید تلاش کنیم مور و هوره، این دو آوای باستانی، خاموش نشوند چرا که پرداختن به داشته های تاریخی و فرهنگی یکی از راه های مقابله با تهاجم فرهنگ‌ای بیگانه به ویژه موسیقی مبتذل غرب است.

"مور" رایج ترین آواز یا سرود در میان لک ها است. مور را با چندین ریتم و مقام موسیقایی می‌خوانند.

این سرود ذاتا حزن انگیز و دلتنگ کننده بوده و با اشعار حماسی و عاطفی غمناکی خوانده می شود. لکها به گاه دلتنگی و غم و غصه های ژرف و نیز در سوگ عزیزانشان در مراسم سوگواری به مور پناه می‌برند و این آواز سوزناک را سر می دهند.

"چمر"، "چمری" یا "چمریونه" نیز موسیقی و آهنگ اندوه باری است که در سوگ و عزای افراد بزرگ در ریتمهای متفاوت و به وسیله "سرنا" و "دهل" نواخته می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی(ره) سوگواره استانی "موره" یا "مور" با حضور "مورخوانانی" از سراسر لرستان به مانند هر سال در شهرستان دلفان شهر نورآباد برگزار
می شود.

 

یوسف نوری زاده سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دلفان با اشاره به فراخوان داده شده برای ثبت نام "مور خوانان" در این سوگواره، بیان داشت: سال گذشته در پی فراخوان این برنامه بیش از 50 نفر از مورخوانان استان لرستان ثبت نام کردند که از این افراد 18 نفر به عنوان پیشکسوت برای اجرای برنامه انتخاب شدند.

 

برگزاری آئینهای بومی سوگ همزمان با سالگرد امام راحل 

وی با اشاره به استقبال بی نظیر مردم از این سوگواره، عنوان کرد: سوگواره "موره" هر ساله به‌مناسبت سالگرد ارتحال "امام خمینی(ره) " چهاردهم خردادماه جاری در این شهرستان برگزار می‌شود.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دلفان با اشاره به این‌ که سوگواره به‌صورت استانی برگزار می‌شود، افزود: در این سوگواره از افرادی که در زمینه مور و موره تبحر دارند دعوت شده است تا به اجرای برنامه بپردازند.

نوری‌زاده ادامه داد: در این سوگواره پیرامون ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) سخنرانی می‌شود و همچنین کلمه مویه و موره در فرهنگ لرستان توسط اندیشمندان ریشه‌یابی می‌شود.

 

وی اجرای ساز "چمری راه‌راه" را از دیگر بخش‌های این سوگواره عنوان کرد و بیان داشت: در این مراسم ساز "چمری" به عنوان مقام موسیقی سوگ در لرستان نواخته شد.

 

نوری زاده قدمت این آئین ها در لرستان را بیش از هفت هزار سال عنوان کرد و یادآور شد: "موره" آهنگی حزن انگیز است که در وصف عزیزترین افراد بیان می شود که با توجه به ارادت مردم لرستان به حضرت امام در سوگ این عزیز نیز اشعار مختلفی در قالب مور سروده شده است.

 وی با بیان اینکه "مور" در لرستان به طور عمده به زبان "لکی" قرائت می شود، افزود: مور در استانهای مختلفی چون لرستان، کرمانشاه، کردستان و ایلام از جمله آئین های سوگ رایج است

 

"موره" عمق حزن و اندوه زاگرس نشینان در رثای یار 

 

بنابراین گزارش، آواز حامل کوله بار فرهنگی یک قوم است و مهمترین عناصر فرهنگی یک قوم را در خود جا داده و ذخیره کرده است. همان‌طور که نمی‌توان مردمی را یافت که زبانی نداشته باشند تصور قومی بدون موسیقی نیز ناممکن است. موسیقی و زبان چنان به هم تنیده‌اند که گویا با هم زاده شده‌اند.

در میان لک‌ها موسیقی یا ساز و آواز با زندگی این مردم همزاد است و با تار و پود وجودشان گره خورده است. گرچه در مورد موسیقی لکی پژوهش درخوری صورت نگرفته و منبع مکتوب مستندی وجود ندارد با این حال اطلاعاتی در مورد آن در دسترس است.

لک‌ها به طور عمده در غرب کشور و در مجاورت لرها و کردها زندگی می‌کنند، دو قومیتی که از نظر موسیقی جایگاه ویژه‌ای دارند و موسیقی در لحظات زندگی‌شان حضور دارد. از این حیث موسیقی لک‌ها می‌بایست، طبق فرآیند اشاعه، عناصر فرهنگی‌ از همسایگان خود گرفته و تأثیراتی بر آنها گذاشته باشد.

لک‌ها نگاه خاصی به مرگ دارند و دعوت کردن از آشنایان و اقوام فرد در حال مرگ و فراهم آوردن شرایطی آرام و جمعی جهت تسهیل مرگ برای فرد، بخشی از فرهنگ آنهاست.

در مراسم خاکسپاری مردم مناطق لک نشین نیز افراد زیادی شرکت می‌کنند. در این شرایط موسیقی نقش خاصی دارد و به اطرافیان متوفی کمک می‌کند تا راحت‌تر با غمشان کنار بیایند. خواندن "موره" با همراهی سرنا و دهل تسلی‌بخش غم مردمان لک است.

 

مور، آواز کهن حاشیه نشینان سیمره 

 

مور از موسیقی‌های باستانی است که نمونه‌های آن را می‌توان در بین کردها و خصوصا در مناطق ایلام و کرمانشاه هم یافت. مور (مور آوردن) در بین لک‌ها در دو حالت استفاده می‌شود.

هرگاه که دلتنگی و غم بر وجود یکی از آنها چیره شود به گوشه‌ای می‌روند و به مورخوانی می‌پردازند. زمانی هم که یکی از عزیزان فرد فوت کرده باشد داغ‌دیدگان و اغلب زنان به صورت گروهی به خواندن مور و وصف خصایص مرحوم می‌پردازند.

مور نوعی از موسیقی است که نهایت غم و اندوه را در آن می توان یافت و غمی بیش از آن را نمی توان متصور شد. این گنجینه ها قرنها طول کشیده تا شکل امروزی را بخود گرفته است.

 

مور از آوازهای کهن ریشه دار زاگرس نشینان است که خاستگاه آن را بایستی اطراف رود سیمره دانست. درون مایه مور کاملا حزین و اندوهناک است، سوزناکی آن هم در وصف مصیبت های بزرگ چون مرگ عزیزان، سرداران و بزرگان است.

 "مور" رایج ترین آواز یا سرود در میان لک ها است. مور را با چندین ریتم و مقام موسیقایی می خوانند. این سرود ذاتا حزن انگیز و دلتنگ کننده بوده و با اشعار حماسی و عاطفی غمناکی خوانده می شود. لکها به گاه دلتنگی و غم و غصه های ژرف و نیز در سوگ عزیزانشان در مراسم سوگواری به مور پناه می برند و این آواز سوزناک را سر می دهند.

مور از هجران و فراق انسانها حکایت می کند

 

لک ها در مراسم رسمی سوگواری برای عزیزانشان و روی جنازه و قبر از دست رفتگان خود موره می خوانند. معمولا یک یا دو و گاهی چندین زن با هماهنگ کردن ریتم صدایشان با یکدیگر در رثای تازه در گذشته مور می خوانند و بقیه زنها گریه می کنند.

در برخی مناطق لک نشین از جمله برخی شهرستانهای لرستان علاوه بر زنها مردها نیز در مراسم سوگواری که از آن با عنوان "پٍرس" یاد می شود مور می خوانند.

در برخی کتب معتبر تاریخی ذکر شده است که لطفعلی خان زند "مور" را به زیبایی می خوانده است. مور از هجران و فراق انسانها حکایت می کند و انسان با شنیدن و خواندن آن دچار غم و اندوهی همراه با سرکشی و طغیان می شود.

و اینکه مردمان لر در عزای امام راحل سوگواره مور برگزار می کنند، حکایت از غم بزرگ آنان در از دست دادن این عزیز است به طوریکه این آئین هر ساله برگزار می شود. 

 

 

منیع :

لینک اول مهر

لینک دوم  مهر

 

 

حال چند تا مور لکی برگرفته از سایت لک فایل

 

لینک اول مور لکی از آقای گراوند                          هزدائن

دوم  مور لکی از آقای علی شهسواری              هزدائن

سوم مور لکی از آقای حیدری                             هزدائن 

 

چهارم مور لکی از الشتر                                  هزدائن

 

پنجم مور لکی از آقا ایشااله                               هزدائن

ششم مور لکی از آقای عینعلی تیموری           هزدائن

 

هفتم مور لکی                                                  هزدائن

 

هشتم فایل تصویری مور لکی در ماشین          هزدائن

 

مور های زیر برگرفته از قوم لک هرسین دانلود مور لکی

 

 نهم مور لکی از آقای خانمراد قنبری                  هزدائن


/ 9 نظر / 1429 بازدید
شيخي ازملهار

زنده باد مردم لک زبان ملهار

شيخي ازملهار

زنده باد مردم لک زبان ملهار

یاسرعزیزپور.گراوند

خیلی خوب بود بنده خودم وبرادرم دستی در مور خوانی داریم لذا به دلیل جوان بودن وکم تجربگی از شمادرخواست کمک وراهنمایی داریم

حسین عزیزی ارام

سلام بر غیور مردان لک. من از استان همدان شهرستان اسد اباد هستم.این شهرستان تعداد بسیار زیادی قوم لک زندگی میکنن نمیدونم دلیل جدا شدنشون از لکستان بزرگ جه بوده خیلی دوست دارم یه روزی لک ها هم برای خودشون استان داشته باشند خیلی در حقمون اجهاف میشه، کاش یه روزی اون مقام و منزلت دوباره بهمون برگرده.، حسین عزیزی ارام 24 ساله دانشجویی رشته روانشناسی ا. مه خاک ژیر پا هرچی لکم. چملمینو [خداحافظ]

حسین عزیزی ارام

مممنون از سایت بسیار زیبا تون. حسین عزیزی ارام 24ساله از اسد اباد همدان

حسن

درود بر هر چی لک . بابت سایت و مطالب آن ممنونم .

ایشا له

ایشا اله

محمد رحیمی

من با شنیدن مور یه حالت عجیب بهم دست میده هزین ولی دوست داشتنی زنده باد لک و لک زبان

زنده باد لرستان